جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در نوشهر برگزار شد

جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور استاندار مازندران، معاونین استانداری، نماینده مردم نوشهر و چالوس، ائمه جمعه و فرمانداران نوشهر و چالوس ، مدیران کل و شهرستانی در نوشهر برگزار شد.
“اعتبارات در مقیاس با حوادث سیل استان قدمی بیش نیست”
استاندار مازندران در این جلسه که با حضور مدیران کل و فرمانداران نوشهر و چالوس، ائمه جمعه برگزار شد گفت: اعتبارات در مقیاس با حوادث سیل استان قدمی بیش نیست.
سید علی اکبر طاهایی افزود: خوشبختانه با تمهیدات انجام شده در ستاد بحران نوشهر و حضور معاون استانداری در شروع سیل،این بحران در حال مدیریت است.
استاندار مازندران با اشاره به سیل خیز بودن استان گفت: 4 هزار و دویست کیلومتر رودخانه در سطح استان جاری است که بیش از هزار و 600 کیلومتر از این رودخانه ها حادثه خیز و سیل خیز است.
وی افزود: ساخت و سازهای غیر مجاز در حرایم رودخانه ها و انهار باعث شده تا رودخانه ها در گذر زمان بصورت سیلاب و طغیان درآید و متاسفانه در بسیاری از ساخت و سازهای غیر مجاز سند مالکیت صادر شده است.
وی ادامه داد: نماینده مردم نوشهر و چالوس نیز اقدامات مثبتی در جهت جبران خسارت سیل نوشهر و چالوس در تهران انجام دادند که مهمترین آنها مکاتبه با رئیس مجلس شورای اسلامی،دیدار با وزیر کشور و اطلاع به رئیس جمهور از طریق معاون پارلمانی ایشان بوده است.
طاهایی بیان داشت: با شناسایی میزان خسارت و افراد خسارت دیده امیدواریم با ارایه تسهیلات در جهت جبران خسارت گام برداریم.
وی اضافه کرد: برای شهرستان های نوشهر و چالوس اعتبار 600 میلیون ریال بطور اعتبار اولیه اختصاص یافته است.
معاون عمرانی استاندار عنوان کرد:
“تجاوز به بستر رودخانه از علل سیل اخیر”
معاون عمرانی استاندار مازندران در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در نوشهر گفت: تجاوز به بستر رودخانه ها پوشش لغزشی و نامتعادل و وسعت حوزه آبریز از علل سیل اخیر در نوشهر و چالوس است و همین تجاوزات به حریم رودخانه ها باعث شده تا حوزه آبریز یک منطقه به منطقه دیگر منتقل شود.
عیسی هاشمی حیدری افزود:متاسفانه علل سیلاب در سطح استان به مکرر بیان می شود اما هنوز سیاست کلی مناسبی برای آن طراحی و تدوین نشده است.
مدیرکل بنیاد مسکن مازندران:
“تخریب بیش از 1700 واحد مسکونی نوشهر و چالوس در بررسی های اولیه”
مدیرکل بنیاد مسکن مازندران در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در نوشهر گفت: بیش از 1700 واحد مسکونی نوشهر و چالوس در بررسی های اولیه تخریب شد.
سيد مجيد هاشمي افزود: در اثر سیل اخیر در نوشهر و چالوس 150 میلیارد ریال خسارت وارد شده که نیازمند تخصیص 3 میلیارد و 500 میلیون تومان بصورت بلاعوض و 11 میلیارد تومان بصورت تسهیلات بانکی است.
فرماندار نوشهر خبر داد:
“برداشت بی رویه منابع طبیعی و عدم نظارت دستگاه های متولی”
فرماندار نوشهر نیز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گفت: متاسفانه برداشت بی رویه منابع طبیعی و عدم نظارت دستگاه های متولی به عنوان یکی از علل سیل اخیر در نوشهر بوده است.
محمدعلی قمی اویلی از دستور مستقیم استاندار مازندران برای کنترل وضعیت مناطق سیل‌زده در نوشهر و چالوس خبر داد و گفت: تاکنون به بیش از 400 واحد مسکونی شهری و 150 واحد مسکونی روستایی شهرستان نوشهر خسارت وارد شده است.
وی اضافه کرد: سیل به راه دسترسی برخی از روستاها و پل‌های شهرستان نیز خسارت فراوانی زده و خدمات برق و آب بطور کامل وصل شده است.
مدیرعامل آبفای مازندران:
“خسارت به 1500 متر شبکه فاضلاب نوشهر و چالوس در اثر سیل اخیر”
مدیرعامل آبفای مازندران گفت: بر اثر سیل اخیر،خسارت به 1500 متر شبکه فاضلاب نوشهر و چالوس وارد شده است.
محمد تقی حسین زاده اضافه کرد: بیش از 300 واحد انشعاب خانگی در سیل اخیر آسیب جدی دیده و برای خروج از سیلاب نیز چند دستگاه لجن کش و پمپ آب نیز وارد منطقه گردید.
شهردار نوشهر:
“سیل بواسطه بی دقتی مدیران بوقوع پیوست”
شهردار نوشهر با انتقاد شدید از کم کاری مدیران اجرایی در سیل اخیر نوشهر گفت: سیل بواسطه بی دقتی مدیران بوقوع پیوسته است.
علی امانی افزود: مردم بر اثر بی دقتی من شهردار و امثال من و ارائه طرح های ناکارشناسانه متضرر شدند و برخلاف تصور که بارندگی را عامل سیل می دانند این سیل بر اساس بی دقتی ها صورت گرفته و نیازمند تدابیر درست است.
وی افزود: نباید از شهردار انتظار کنترل سه رودخانه وحشی را داشت بلکه این موضوع بایستی با اختصاص اعتبارات ملی حل شود.
فرماندار چالوس خواستار شد:
“تسریع در آماربرداری میزان خسارت وارد شده”
فرماندار چالوس در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در نوشهر گفت: بنیاد مسکن در آماربرداری میزان خسارت وارد شده به شهرستان های نوشهر و چالوس سرعت بیشتری ببخشد.
سید قدیر رضایی افزود: با توجه به شدت سیل اخیر نیاز آن احساس می شود که شهرداران شهرهای مازندران وارد شوند و با اعزام ماشین آلات سنگین و راهسازی در کنار مسوولین و مردم نوشهر و چالوس باشند.
وی خواستار تشدید نظارت بر بازار چالوس از سوی دستگاه های متولی شد و گفت: متاسفانه نیاز به اقلام گرمایشی از سوی مردم، باعث شده که برخی افراد سودجو مبادرت به گران فروشی کنند که با متخلفین بشدت برخورد شده است.

چاپ | کد خبر: 1533

دیدگاه